Testujemy Puzzle Bobble Everybubble!

Staram się być na bieżąco z nowościami wydawniczymi i to nie tylko na Nintendo Switch. Dość nieregularnie ogrywam choćby Star Wars Jedi: Survivor czy The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Coraz częściej preferuję jednak mniej wysublimowaną rozgrywkę, może niekoniecznie bardzo prostą, ale z niskim progiem wejścia. Zaopatrzyłem się nawet w stareńkiego Game Boya Advance, który ze względu na minimalną ilość przycisków dostarcza właśnie takich wrażeń. Dlatego gdy pojawiła się możliwość ogrania najnowszej odsłony jednej z popularnych serii Taito nie musiałem się długo zastanawiać. Puzzle Bobble Everybubble! to bowiem kwintesencja wciągającej zabawy opartej na prostych założeniach. Sprawdźmy zatem jak wypada w akcji.

Puzzle Bobble Everybubble!

Nie zobowiązuje, ale angażuje

Co ciekawe Puzzle Bobble Everybubble! debiutuje wyłącznie na Nintendo Switch. Jest to oczywiście platforma idealna do tego typu zabawy, ale jednak stosunkowo duża rozpoznawalność marki z pewnością przyciągnęłaby dodatkowych odbiorców także na innych sprzętach. Skupmy się jednak na tym, co dostajemy na handheldzie. Przede wszystkim nie należy oczekiwać rewolucji. Otrzymujemy za to ogromną ilość krótkich poziomów podzielonych na zróżnicowane światy. Owa rozmaitość przejawia się nie tylko w starannie wykonanych tłach, związana jest również z licznymi modyfikatorami rozgrywki. Naszym nadrzędnym celem będzie oczywiście wyczyszczenie planszy z tytułowych kolorowych bąbli, choć sposobów na jego osiągnięcie przewinie się tu masa. Zaczynamy od zwykłego dopasowywania barw, by następnie regularnie celować w odpowiednie elementy, bądź umieszczać je samodzielnie po uprzednim zebraniu. Nie brzmi to może zbyt finezyjnie, ale to ten typ gry, w którą zdecydowanie lepiej się gra niż o niej opowiada.

W każdym razie nie będziecie się tu nudzić. Puzzle Bobble Everybubble! stara się bowiem na tyle zainteresować gracza, by spędził tu długie godziny. Początkowo jest bardzo łatwo, a z czasem nawet podstawowe poziomy potrafią dać w kość. Do tego dochodzą plansze eksperckie, gdzie już zdecydowanie produkcja nie poprowadzi nas za rączkę. Nasze poczynania oceniane są w nielubianej przeze mnie skali gwiazdkowej (decyduje czas), która kojarzy mi się z tandetnymi mobilkami, ale po prostu nie zwracałem na nią uwagi. Progresja oparta jest głównie o zwykłe zaliczanie kolejnych wyzwań, co uznaję za duży plus. Warto dodać, że zabawie towarzyszy prosta historia, opowiadana za pomocą mocno infantylnych ekranów – jednym się one spodobają, inni zapadną się pod ziemię odpalając tytuł w towarzystwie. Listę atrakcji zamyka fajne nawiązanie do innej znanej propozycji Taito – Space Invaders.

Puzzle Bobble Everybubble!

Stylowo i bezproblemowo

Dotychczas starałem się nakreślić czego możecie oczekiwać po Puzzle Bobble Everybubble! w kwestii zawartości i położyłem na to główny nacisk w teście. Po prostu zbyt wiele rzeczy przemawia za odpowiednim stanem warstwy technicznej i nawet przez chwilę nie bałem się o jej jakość. Tytuł obsługuje się bajecznie prosto, co nie jest wynikiem wspaniale dostosowanego sterowania, tylko skutkiem ubocznym nieskomplikowanych zasad. Mały ekran bez problemu mieści niezbędne elementy, bo przecież dziesiątki podobnych tworów znajdziecie w smartfonowych sklepach. Wreszcie znana, eksploatowana przez lata marka utrudnia spieprzenie czegoś nawet zwykłym przypadkiem. Mogłaby co prawda wydarzyć się jedna nieoczekiwana rzecz – implementacja polskiej wersji językowej. To tak bardziej w sferze marzeń.

Puzzle Bobble Everybubble! jest również mało zaskakujące w temacie oprawy. Możemy liczyć na schludną dwuwymiarową grafikę utrzymaną w charakterystycznym stylu oraz liczne odgłosy, które nie pozostawiają wątpliwości co do rodowodu tytułu. Jest sympatycznie, jest kolorowo – z resztą spójrzcie tylko na dołączone obrazki. Całość śmiga świetnie i napisałbym, że nie odstaje od standardów wydawniczych Nintendo, oczywiście gdyby gigant z Kioto takowe posiadał odnośnie optymalizacji. W każdym razie to kawał dobrego, zróżnicowanego kodu, który nie sprawia większych problemów.

Puzzle Bobble Everybubble!

Puzzle Bobble Everybubble! – werdykt

Jeżeli potrzebujesz przerwy od złożonych produkcji wysokobudżetowych, to Puzzle Bobble Everybubble! na Nintendo Switch może doskonale zbilansować twoją giereczkową dietę. W razie zainteresowania przygotuj jednak sporą sakwę monet.

Zrzuty ekranu: SwitchLite.pl

Kopię do testów dostarczył wydawca